Cenne życie

 05.09.2024
 arybka

„CENNE ŻYCIE” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, średnich oraz innych placówek prowadzących działalność o charakterze edukacyjnym. Inspiracją do opracowania założeń  projektu edukacyjnego stały się dla mnie wydarzenia na świecie z ostatnich lat: pandemia, wojna…trudność z dostępem do wykwalifikowanej pomocy medycznej. Projekt „Cenne życie” zakłada dlatego szeroko pojętą edukację dla życia, które jest najcenniejszym darem!

Cele projektu:

  1. Nadanie odpowiedniej rangi umiejętności udzielania pierwszej pomocy w społeczeństwie.
  2. Uczenie społeczeństwa od najmłodszych lat w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy przedmedycznej, aby zminimalizować występujący u ludzi strach oraz niepewność.
  3. Uświadomienie jak cenne mamy życie, a jego utrata jest nieodwracalna.
  4. Pobudzenie uczniów do aktywnego działania na rzecz ochrony życia: aktywny udział w warsztatach pierwszej pomocy, dzielenie się wiedzą.
  5. Świadomość w jaki sposób możemy rozpoznać objawy chorób, w jaki sposób nim zapobiegać.
  6. Kształtowanie u uczniów umiejętności współdziałania, uwrażliwienie na potrzeby innych, empatii.
  7. Poznawanie środowiska lokalnego, jego potrzeb i problemów, promowanie profilaktyki prozdrowotnej oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Serdecznie zapraszam do II edycji Ogólnopolskiego Projektu „Cenne życie” wszystkich wychowawców, nauczycieli różnych specjalności, którzy wraz ze swoimi uczniami będą uczyć się i przekazywać swoją wiedzę dalej, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy zanim przyjedzie wykwalifikowany zespół ratowników medycznych.

Autorem projektu jest Pani Dorota Strzyżewska nauczycielka przyrody, biologii oraz geografii oraz Opiekun Klubu Młodego Odkrywcy działającego we współpracy z Centrum Nauki Kopernik działającego w  Prywatnej Szkole Podstawowej nr 72 „Szkoła Marzeń” mieszczącej się w Piasecznie pod Warszawą przy ulicy Zielonej 14.

Projekt objęty jest honorowym patronatem: „Twój ratownik”  (czekam obecnie na potwierdzenie z kolejnych instytucji tj. Kuratorium Oświaty, Polski Czerwony Krzyż, WOŚP).

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, koordynator projektu w swojej placówce rozpoczyna realizację zadań (minimum 5), wykonanie każdego działania dokumentujemy zdjęciami, filmami i informacją na stronie swojej szkoły, po zakończeniu wszystkich działań przesyłamy sprawozdanie w postaci prezentacji multimedialnej do Koordynatora Pani Doroty Strzyżewskiej (adres e-mail d.strzyzewska@szkolamarzen.pl) jako przedstawiciela Organizatora, czyli Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 72 „Szkoła Marzeń” do końca maja 2025.

Na zakończenie i celem podsumowania, wymiany doświadczeń w czerwcu zostanie zorganizowana konferencja on-line J następnie podziękowanie oraz przesłanie certyfikatów dla uczestników projektu.

Dorota Strzyżewska (koordynator krajowy)

Link do strony na fb