Żonkil jest symbolem szacunku, pamięć i nadziei. Pomysł na obchodzenie Dnia Żonkila wywodzi się z upamiętnienia powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Jeden przywódców powstania Marek Edelman każdego roku w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych żonkili. Z tej okazji uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w warsztatach. Dowiedzieli się, dlaczego żonkil jest symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Z wielkim zaangażowaniem wykonali piękne opaski z żonkilem oraz własnoręcznie przygotowali żółte żonkile, które potem przyczepili do piersi. Zajęcia były doskonałą okazją do rozmowy o historii, pamięci oraz rozwijania kreatywności dzieci.







Agnieszka Czernikowska